Fundacja AST Fundacja AST

[Gdynia] OREGANO

Na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

Re: [Gdynia] OREGANO

Postprzez wronka » 07 Lut 2015, 21:21

Gryf - w takim przypadku jak Ori wymaz w warunkach schroniskowych to marzenie ściętej głowy. Nie robi się takich rzeczy niestety, bo pieniądze na badania są ograniczone.
Tabletki aplikuje się w grudkach mokrej karmy, "z ręki" - osoba podająca leki raczej by zauważyła, że pies nimi pluje, więc nie sądzę, aby tu był problem.

Tak w ogóle to jak byłam u doktora wczoraj po południu, żeby uzgodnić termin wizyty, to z tego wszystkiego zapomniałam porozmawiać o glucie, ale przy okazji pewnie sprawdzimy, jak to wygląda.
Image
Dino [*], Sharon [*], Jukon, Szerman
Awatar użytkownika
wronka
 
Posty: 1013
Rejestracja: 13 Maj 2013, 13:16
Miejscowość: Gdańsk

Re: [Gdynia] OREGANO

Postprzez gryf80 » 07 Lut 2015, 21:33

ok.rozumiem
Awatar użytkownika
gryf80
 
Posty: 173
Rejestracja: 26 Lut 2011, 19:00

Re: [Gdynia] OREGANO

Postprzez wronka » 08 Lut 2015, 16:44

Poszliśmy dziś na spacer w czwórkę - Ania z Orim i ja z Tonim. Psy się nie znają, więc nie doprowadzałyśmy oczywiście do spotkania nos w nos, ale szliśmy spokojnie równolegle w niezbyt dużej (choć bezpiecznej) odległości.
Chłopaki nie wykazali wobec siebie cienia agresji. Oregano nie był specjalnie zainteresowany kolegą, ale nie stroszył się ani odrobinę kiedy Toni zbliżał się w jego stronę (nawet wtedy, kiedy trzymał w zębach "upolowaną" gałąź). Z kolei Toni był wyraźnie zaintrygowany obecnością drugiego psa, ale bez chęci udowadniania, kto jest ważniejszy - ot, takie życzliwe zainteresowanie. Zero negatywnych emocji, zero nakręcania się, nerwowych reakcji.
Image
Dino [*], Sharon [*], Jukon, Szerman
Awatar użytkownika
wronka
 
Posty: 1013
Rejestracja: 13 Maj 2013, 13:16
Miejscowość: Gdańsk

Re: [Gdynia] OREGANO

Postprzez wronka » 10 Lut 2015, 15:52

Ori jest już po badaniach.
Wykluczono nowotwór prostaty oraz przepuklinę odbytu / miednicy małej. Przyczyną problemów jest dość znaczny zachyłek jelita.
W obrazie usg gruczoł krokowy wciąż jest nadmiernie duży, a widok prostnicy wskazuje na to, że przez dłuższy czas była przez powiększoną prostatę mocno uciśnięta, co doprowadziło do choroby (to m.in. do gorliwych przeciwników kastracji). W tej chwili część ucisku znikła, ale prawdopodobnie nie jest to jeszcze koniec obkurczania. Doktor zalecił, aby przez najbliższe 3-4 tygodnie dwa razy dziennie podawać psu laktulozę, która ułatwi mu wydalanie, bez potrzeby prowokowania biegunki. Poza tym trzeba obserwować, czy następuje poprawa, bo to będzie podstawą do decyzji w sprawie operacji.
Przy okazji Ori miał zrobione RTG klatki piersiowej, bo w osłuchu (na tyle, na ile dało się go zrobić) trochę szumi mu w płucach. Nie wyszło nic niepokojącego, nie ma guzów, są natomiast dobrze widoczne zwłóknienia i zrosty po przebytym zapaleniu płuc. Obrys serca niepowiększony, prawidłowy.

Prowadząc psa na badanie miałam wizję utraty rąk, bo dostałam informację o jego "gabinetowej" agresji. Może miał lepszy dzień, bo nie było źle. Co prawda jak tylko się zorientował, że lekarz zaczyna wokół niego jakieś manewry zaczął szczekać nerwowo, więc dla bezpieczeństwa założono mu kaganiec. Nie da się zaprzeczyć, że nadawał (i to donośnie) prawie przez całe wstępne badanie, natomiast muszę powiedzieć, że w momencie wykonywania zastrzyków do premedykacji absolutnie nie próbował się wywinąć, szarpać czy kłapnąć zębami (a trzymałam go jedną ręką za obrożę a drugą asekuracyjnie lekko od dołu za pysk, więc gdyby miał ochotę mnie złapać to mógłby spróbować).

Po badaniach posiedzieliśmy (połowa z nas, bo druga leżała na kocu) jeszcze półtorej godziny w poczekalni, żeby dziadziuś wybudził się pod kontrolą, zaliczając w międzyczasie kilka wyjść na siku (na chwiejnych nogach, więc biegiem), a potem schroniskowy samochód zabrał Orka z powrotem do Gdyni. Od kierowcy wiem, że w drodze do lecznicy szczekał, ale prawdopodobnie dlatego, że bardzo życzył sobie widoku na drogę (a ten był ograniczony). Na widok samochodu dostaje napędu, przez otwartą klapę pcha się jak do siebie (pomimo słabości po premedykacji wskoczył praktycznie sam, nie dając nam szansy na wniesienie), wsiada do kennela bez zachęcania i kompletnie nie protestuje przeciwko zamknięciu drzwiczek klatki.

EDIT: Z tego wszystkiego zapomniałam napisać, że całkowity koszt badań lecznica wzięła na siebie i to jest kolejny raz, kiedy doktor kompletnie bezinteresownie pomaga psiakowi w potrzebie. Za co należą mu się wielkie, ogromniaste podziękowania.
Image
Dino [*], Sharon [*], Jukon, Szerman
Awatar użytkownika
wronka
 
Posty: 1013
Rejestracja: 13 Maj 2013, 13:16
Miejscowość: Gdańsk

Re: [Gdynia] OREGANO

Postprzez gryf80 » 10 Lut 2015, 21:59

no to chwała za to lecznicy i panu dr.a dr mówił o zabiegu kastracji czy tego zachyła?a może jedno i drugie?
Awatar użytkownika
gryf80
 
Posty: 173
Rejestracja: 26 Lut 2011, 19:00

Re: [Gdynia] OREGANO

Postprzez wronka » 10 Lut 2015, 22:12

Gryf -> Ori jest już trzy miesiące po kastracji (nie dopisałam), ale prostata jeszcze się nie obkurczyła do końca. Przerost musiał być znaczny, bo odkształcenie prostnicy jest widoczne nadal - pomimo ustąpienia większej części ucisku. Z tego powodu na razie wstrzymujemy się z ostateczną decyzją, będziemy jeszcze przez te 3-4 tygodnie wspomagać załatwianie laktulozą i obserwować, czy jest poprawa.No chyba, żeby się pogorszyło - w takim wypadku opcję zabiegu rozważymy wcześniej.
Image
Dino [*], Sharon [*], Jukon, Szerman
Awatar użytkownika
wronka
 
Posty: 1013
Rejestracja: 13 Maj 2013, 13:16
Miejscowość: Gdańsk

Re: [Gdynia] OREGANO

Postprzez gryf80 » 11 Lut 2015, 22:38

biedulek ten Oregano
Awatar użytkownika
gryf80
 
Posty: 173
Rejestracja: 26 Lut 2011, 19:00

Re: [Gdynia] OREGANO

Postprzez wronka » 11 Lut 2015, 23:21

Biedulek naprawdę. Mało że stary, to jeszcze dość poważnie popsuty, więc wymaga odpowiednio więcej opieki niż pies w podeszłym wieku, ale względnie zdrowy - kto takiego zechce?
Przyznam szczerze, że cały czas łudzę się jeszcze, że uda się poprawić jego komfort życia - bez operacji - na tyle, aby pies mógł w miarę godnie funkcjonować. Zabieg jest poważny, miejsce cięcia wyjątkowo niekorzystne i podatne na infekcje / rozejście szwów - w warunkach schroniska (nawet takiego dobrego i dbającego, jak nasze) ryzyko powikłań pooperacyjnych mocno mnie martwi. Po zabiegu pies powinien przez jakiś czas mieć mieć ograniczony ruch, zapewniony spokój (choćby po to, żeby szczekał jak najmniej, bo napinanie mięśni nie służy gojeniu - ale jak mu wytłumaczyć żeby milczał, kiedy dookoła inni nadają) - jak to przeprowadzić skutecznie w warunkach schronu? Dużo pytań, dużo wątpliwości...
A jednocześnie szkoda odbierać mu szanse na lepsze życie - ten psiak naprawdę pokazuje, że chce żyć, biegać w słońcu, mielić patyki, cieszyć się błahostkami. Pomimo choroby, pomimo problemów.
Image
Dino [*], Sharon [*], Jukon, Szerman
Awatar użytkownika
wronka
 
Posty: 1013
Rejestracja: 13 Maj 2013, 13:16
Miejscowość: Gdańsk

Re: [Gdynia] OREGANO

Postprzez izaGdansk » 12 Lut 2015, 09:40

Bezradność mnie dobija. Mieszkam tak blisko a nie mogę pomuc.
izaGdansk
 
Posty: 105
Rejestracja: 16 Lis 2014, 21:12

Re: [Gdynia] OREGANO

Postprzez wronka » 14 Lut 2015, 16:47

Nie macie pojęcia, jak bardzo cieszy mnie to, że mogę napisać:
Jest trochę lepiej.

Od środowego ranka Orek dwa razy dziennie przyjmuje laktulozę i różnica jest zauważalna. Oczywiście daleko mamy do zdrowego psa i samym syropem go nie wyleczymy, ale jest mu nieco łatwiej się wypróżniać, nie przysiada już co dwadzieścia metrów, więcej biega, zajmuje się światem dookoła, a kupy trochę bardziej przypominają kupy (że się tak nieelegancko wyrażę). Ponadto psiak poweselał, na dzisiejszym spacerze z radością okorował spróchniały pień, podrzucał zębami gałęzie, machając ogonem podbiegał po mikro-przysmaki (mikro, bo nie chcę ryzykować, że się "przytka").
Image
Dino [*], Sharon [*], Jukon, Szerman
Awatar użytkownika
wronka
 
Posty: 1013
Rejestracja: 13 Maj 2013, 13:16
Miejscowość: Gdańsk

PoprzedniaNastępna

Wróć do Za TM

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 16 gości