Elzo male2 ELZO Złoty Bull
amstaff, wiek ok. 8 lat

Wygląd: brązowo-czarny, pręgowany z białymi znaczeniami, uszy mocno cięte.
Charakter: nie toleruje innych zwierząt
Zdrowie: chory, guz na śledzionie.

Elzo to ok. 8-letni dostojny amstaff. Został znaleziony w Krakowie, był bardzo wychudzony i wyniszczony. Okazało się, że jego stan wynika ze złych bardzo podwyższonych parametrów wątrobowych. Ze schroniska w Krakowie pies trafił do naszej fundacji, pod opiekę domu tymczasowego. Dziękujemy schronisku za zaufanie i przekazanie nam czworonoga.
Obecnie Elzo przebywa w Warszawie, jest cały czas wspomagany lekami na regenerację wątroby oraz specjalną dietą weterynaryjną Hepatic. Z dobrych wieści - wskaźniki wątrobowe powoli powracają do granic normy, więc widać światełko w tunelu, że Elzo za kilka miesięcy będzie mógł jeść normalną karmę. Elzo to psiak domowy, miejski. Bez problemu odnajduje się w mieszkaniu w bloku. Ma jednak wady nie toleruje innych zwierzaków, więc musi być jedynakiem. Co do dalszych obserwacji – na razie poznajemy się z tym psim seniorem, ale i też powoli szukamy domu dla niego.

Elzo 3 Elzo 4 Elzo 5 Elzo 7

Pamiętacie naszego Złotego Bulla Enzo? Zasilił grono bezdomnych psów rok temu, kiedy został znaleziony na ulicach Krakowa. Od roku czeka bezskutecznie na nową rodzinę. Elzo jest psem domowym, bez problemu odnajdującym się w bloku, w dużym mieście. Nie jest psem lękowym czy agresywnym. W domu jest cichy i niekłopotliwy. Ale niestety jest psem starszym i niekoniecznie zdrowym, co znacznie umniejsza jego szanse na adopcję.

Ostatnio Elzo odwiedził gabinet weterynaryjny. Miał robione badania krwi i USG. Niestety nie mamy dobrych wieści. Weterynarz zdiagnozował 4-centymetrowy guz na śledzionie. Śledzionę z guzem można usunąć, ale aby myśleć o operacji, musimy wpierw zbadać serce i zrobić RTG klatki piersiowej. Elzo ma niepokojący kaszel, dlatego konieczne jest aby wykluczyć przerzuty.

Kochani, potrzebujemy Waszej pomocy w trzech bardzo ważnych rzeczach:
1. Szukamy domu, chociaż tymczasowego, aby Elzo w normalnych warunkach mógł przejść operacje i opiekę okołooperacyjną. Obecnie psiak przebywa w hotelu oddalonym od Warszawy o 40 km. Częste wożenie psa do Warszawy jest nie lada wyzwaniem. Poszukujemy domu bez dzieci, oraz bez psów i kotów.
2. Potrzebujemy wsparcia finansowego, obecnie skarpeta Elzo świeci pustkami, a przed nami badania i prawdopodobnie operacja.
3. Szukamy osób, które pomogłyby w transporcie psa na badania (Echo serca, EKG)> Transport i badania niestety zajmą parę godzin, i to bardziej w ciągu dnia, bo musimy się dostosować do terminów w lecznicy.
Zastanówcie się czy i jak możecie pomóc. Psi seniorzy zajmują szczególne miejsce w naszych sercach. Mamy nadzieję, że i w Waszych.

Dopisek: Darowizna ELZO

Elzo 22 Elzo 28 Elzo 31 Elzo 24

23.01. 2017 Dawno nie było nowych wieści od Elzo, więc nadrabiamy mimo że nie sa to dobre informacje.  Po pierwsze w październiku zdecydowaliśmy się na usunięcie śledziony u dziadka. Po okresie rekonwalescencji Elzo w miarę doszedł do siebie i już myśleliśmy ze będzie dobrze. ale niestety tak się nie stało. W okresie świątecznym u naszego seniora bardzo że pogłębiło się ostre porażenie krtani (2 miesiące temu u psiaka zdiagnozowano zbyt długie podniebienie i porażenie obu chrząstek krtaniowych),. Na tyle stało się to poważne, że jakikolwiek stres czy  zwiększony ruch (np. przejście ze stanu spacerowego do kłusu) powoduje u Elzo zapaść. Niestety wyklucza to jakąkolwiek ponowną interwencje chirurgiczna. Pozostaje nam jedynie leczyć psa zachowawczo, Elzo dostaje sterydy i leki rozszerzające oskrzela. Niestety pomimo podawania leków, kolejna zapaść może przyjść w każdej chwili a nasz dziadzio może po prostu jej nie przeżyć. Dlatego wstrzymaliśmy się już z jakimikolwiek działaniami, które mogą przynieś stres czy zbytnia ekscytację.
Wszystkie te problemy spowodowały że Elzo z wyglądu postarzał się o jakieś 10 lat. Nie ma już śladu po dużym i silnym psie. Mięśnie czaszki się zapadły, kręgosłup jest bardzo widoczny. Elzo starzeje nam się w błyskawicznym tempie. Na szczęście je wciąż tyle ile jadł, za to spi więcej a spacery to tylko krótkie wyjścia za potrzebą. Stale miewa napady duszności – leki niespecjalnie pomagają.
Elzo ma u nas emeryturę na tyle godną, dobrą, i komfortową, na ile możemy mu ją stworzyć. Hotel to nie dom, ale w jego przypadku każda podróż autem, przeprowadzka, może być ostatnią. Nasza nieoceniona Asia, która prowadzi hotel, dba o Elzo najlepiej jak potrafi – jest on jej oczkiem w głowie, uważa na każdy jego krok czy zjedzony chrupek, stale też jest z nami w kontakcie. Niech Elzo sobie żyje w hoteliku spokojnie, nudno i jak najdłużej. Trzymajmy za to kciuki.

29.01.2017 Za Tęczowy Most odprowadziliśmy Złotego Bulla Elzo. Jego stan był już na tyle zły, napady duszności tak częste, że jedyną mądrą rzeczą jaką mogliśmy zrobić to pozwolić mu zasnąć w spokoju na zawsze.
Elzo trafił pod nasze skrzydła pod koniec 2015r. Przez cały ten okres był naszym podopiecznym, nigdy nie znalazł prawdziwego domu. Ale czy był niechciany? Nigdy! Dla nas każdy czworonóg to członek Family AST. Biorąc pod opiekę bezdomne psy zawsze jesteśmy przygotowani, że możemy nie być jedynie przystankiem w drodze do domu, a ostatnim miejscem, ale mimo to jest przykrym żegnać psa ze statusem "bezpański". Elzo zabrała nam choroba. W ciągu ostatnich trzech miesięcy siała spustoszenie i strach, codziennie wydzierając kawałek jego.
Dla nas Elzo był "naszym" psem. NSpoczął na psim cmentarzyku w Koniku Nowym pod Warszawą, dołączając do Albercika i Silverka. A my? A my zyskaliśmy kolejnego Anioła Stróża tam na górze.
Śpij spokojnie. Będziemy tęsknić za Twoją wielką głową.

Elzo 3a