Jak to jest z tą adopcją?
adopcja



Zapraszamy do zapoznania się z tekstem o procedurach związanych z adopcją.
Mamy nadzieję, że pomoże on osobom chętnych do adopcji psa w zrozumieniu naszych działań.



Jak to jest z tą adopcją?

Zapadła decyzja!

Chcesz adoptować psa. To słuszna decyzja. W Polsce jest około 80 tysięcy bezdomnych psów, które czekają na kogoś takiego jak Ty. Jak wybrać tego jednego szczęściarza, który zamieszka pod twoim dachem? Można pojechać do najbliższego schroniska. Można tez przejrzeć ogłoszenia w internecie.
Wybierasz tę drugą opcję. Jeszcze nie wiesz,  jaki powinien być twój wymarzony przyjaciel.  Im więcej ogłoszeń przeglądasz, tym bardziej czujesz się zagubiony. Jest tyle psiaków, które potrzebują pomocy i domu. Nagle jedna z psich mordek wyjątkowo chwyta Cię za serce. To ten! Zabawny, uroczy amstaff. Kontakt adopcyjny – Fundacja AST. Chwytasz telefon…

Zanim zadzwonisz

Zanim zadzwonisz, przeczytaj uważnie ogłoszenie.
Zanim zaczynamy szukać psu domu, staramy się jak najlepiej go poznać. Tak aby później jak najlepiej dopasować do siebie nawzajem jego i jego nową rodzinę. W ogłoszeniach staramy jak najdokładniej opisać psa i jego charakter. Tak abyś już na początku, przed pierwszym kontaktem wiedział, czy to pies na pewno dla Ciebie. Niektóre psy nie mogą mieszkać z innymi zwierzętami, inne nie są polecane dla rodzin z dziećmi. Jeszcze inne wymagają sporo ruchu lub szkoleń lub nie mogą mieszkać w bloku. Te informacje bez problemu powinny Ci pokazać czy wybrany psiak pasuje do Ciebie i czy będziesz mógł mu zapewnić odpowiednią opiekę.

Pierwszy kontakt

Po dokładnym przeczytaniu ogłoszenia już w 100% jesteś przekonany że wybrany pies to właśnie TEN. Dzwonisz. Nikt nie odbiera. Nie zniechęcaj się!
Osoby z fundacji i wolontariusze to ludzi działający  non profit. Oprócz pomagania psom, mają swoje rodziny, pracę, zajęcia, sytuacje losowe. Nie dają rady być non stop pod telefonem . Jeśli w danym momencie nie jesteś w stanie się dodzwonić, a masz dostęp do internetu – napisz maila. Napisz,  którym psem jesteś zainteresowany, parę słów o sobie (np. jakie warunki możesz zapewnić psu) oraz prośbę o informację, o której godzinie najlepiej się skontaktować. Nie oczekuj odpowiedzi po 10 minutach. Tutaj działa podobna zasada jak przy telefonie. Nie każdy cały dzień ma dostęp do internetu. Nie pisz sms-ów. One w tego rodzaju kontaktach naprawdę niczemu nie służą. No chyba, że jest to sms z pytaniem, o której porze najlepiej zadzwonić.

Dzwonisz. Odbiera osoba zajmująca się adopcją.
Pamiętaj o jednej ważnej rzeczy – dodzwoniłeś się do fundacji. A Fundacja ma pod opieką od kilkunastu po kilkadziesiąt psów. I wszystkie one są ogłaszane. Ułatwij osobie po drugiej stronie telefonu początek rozmowy. W ogłoszeniach każdy pies ma podane swoje imię. Postaraj się je zapamiętać. Rozmowa od razu potwoczy się sensowniej, jeśli będziecie wiedzieli o którym psie rozmawiacie.

Wywiad

Przygotuj się na to, że podczas rozmowy padnie wiele pytań. Bo pierwszy kontakt ma nie tylko pomóc Tobie i sprawić abyś dowiedział się więcej o wybrany psie, ale też ma pomóc osobie z fundacji podjąć wstępna decyzję, czy nadajesz się na jego nowego opiekuna. Będziesz wypytywany o to, gdzie i w jakich warunkach mieszkasz, ile masz wolnego czasu, a ile pracujesz, jakie jest twoje doświadczenie w prowadzeniu psów, czy miałeś już kiedyś psa i co się z nim stało, z kim mieszkasz, kto jeszcze będzie się opiekował psem, ile jesteś w stanie przeznaczyć na jego utrzymanie. Nie obrażaj się ani nie zniechęcaj tymi pytaniami, nawet tymi najdziwniejszymi. Taki wywiad ma na celu  jak najlepsze poznanie Ciebie i uniknięcie sytuacji,  w której pies po tygodniu adopcji wróci do fundacji, bo okazał się za energiczny lub zbyt trudny. Przygotuj się na to,  że rozmów może być więcej niż jedna. Nam naprawdę zależy na tym, aby poznać chętnych do adopcji jak najlepiej już na początku.

Spotkanie

Jeśli rozmowy wypadną satysfakcjonująco zarówno dla Ciebie jak i dla nas, przygotuj się na to, że poprosimy Cię o wizytę u wybranego psa (nasze psy przebywają w domach tymczasowych lub psich hotelach w różnych miejscach w Polsce). Przygarnięcie psa to decyzja na wiele lat i dlatego warto najpierw się z nim spotkać, tak aby Twoje o nim wyobrażenia (na podstawie zdjęcia, opisu i rozmów) mogły zostać zrewidowane. Jeśli mieszkasz w tej samej okolicy jak nasz psiak, zaprosimy Cię na parę spacerów z nim, tak aby i on mógł poznać Ciebie.

Wizyta przedadopcyjna

Następnym etapem jest wizyta przedadopcyjna. Szczególnie jeśli mieszkasz na tyle daleko,  że nie dasz rady przyjechać poznać wybranego zwierzaka. Taka wizyta ma na celu poznanie Cię jeszcze lepiej. Rozmowa twarzą w twarz to jednak najlepsza forma komunikacji i poznawania się. Poza tym, zasada naszej fundacji jest taka, że wydajemy psiaki tylko tym osobom, które poznaliśmy osobiście. Żaden z naszych podopiecznych  nie pojedzie do domu, który nie poznał go wcześniej, lub w którym nie było nas z wizytą. Przy okazji wizyty przedadopcyjnej pamiętaj o tym, że nie zawsze można się na nią umówić z dnia na dzień. Czasem nasz wolontariusz musi przyjechać do Ciebie z innego miasta, czasem twoje wolne godziny i nasze nie pokrywają się. Ale przecież jak zależy ci na naszym psiaku, dasz radę poczekać parę dni, prawda?

Rozczarowania

Nie zawsze wybrany przez Ciebie pies jest rzeczywiście tym jedynym i idealnie pasujący. Nie zniechęcaj się, kiedy odradzamy Ci adopcję tego konkretnego psa. My je naprawdę znamy lepiej. Być może coś sprawia, że nie będziecie zgraną ekipą. Oszczędzimy wtedy rozczarowania nie tylko Tobie, ale i naszemu psu. Zajrzyj na naszą stronę do działu Adopcje. Mamy po opieką też inne psy. Może znajdziesz tam mordkę, która zauroczy Cię jeszcze bardziej i bardziej będzie do Ciebie pasować.

To już?

Wszystko toczy po Twojej myśli. Rozmowy i wizyta wypadły pomyślnie. Pozostało jedynie podpisanie umowy adopcyjnej i „witaj w domu”. Nowy domownik może zawitać do Ciebie w różny sposób. Dla nas najlepsza sytuacją i „ostatnim testem na właściciela” jest sytuacja, w której osobiście przyjedziesz po swojego pupila i zabierzesz go do siebie. Ale wiemy, że nie zawsze jest to możliwe. Dlatego można się z nami umówić na to, że przywieziemy psa (a Ty pokryjesz koszty transportu) lub na transport łączony. Pamiętaj o tym, że psiak to nie jest paczka, którą można wysłać w każdej chwili. Dlatego też jeśli sam nie możesz przyjechać po psa, ponownie powinieneś uzbroić się w cierpliwość. Nie zawsze możemy na drugi dzień wskoczyć w samochód, aby przejechać 450 km.

Witaj w domu

Już jest! Twój wybrany cudny psiak właśnie przekroczył próg domu. Jesteś pełen szczęścia. Nieważne, że właśnie się posiusiał z emocji, nie ma znaczenia że już pierwszego dnia ukradł kanapkę. Przecież jesteś przygotowany na wszystko. Po to były te rozmowy i spotkania. Zresztą w razie jakichkolwiek kłopotów, na lodówce masz przyklejony telefon do nas. Zawsze służmy radą i pomocą. Naszą rolą jest, aby wspierać Cię w pierwszym okresie waszego wspólnego życia. Ty musisz poznać psa, a on Ciebie. Macie na to dużo czasu : )

Wiele osobom wydaje się że procedury adopcyjne są zbyt skomplikowane, trwają zbyt długo, za bardzo wkraczają c w prywatność. Prosimy – pamiętajcie o jednym. To wszystko ma służyć dobru psów. Psów, w których opiekę, wychowanie, leczenie włożyliśmy wiele naszego czasu, emocji, serca no i pieniędzy. Psów, które nie miały żadnego domu lub miały ich zbyt wiele. Psów, które w swoim życiu przeszły już tak dużo. Dlatego zależy nam by wybrany dla nich dom był ich ostatnim, na zawsze, na dobre i na złe. Jak również zależy nam na tym, aby wybrany przez Ciebie pies był tym wmarzonym, jedynym, najlepszym przyjacielem na cała życie.

Ina  10.04.2012
(w pisaniu tego tekstu inspirowałam się świetnym tekstem „Adopcja w 6 odsłonach” ze strony Fundacji Boksery w potrzebie)

 

 
Polish (Poland)Norsk bokmål (Norway)English (United Kingdom)