Podręczna biblioteczka - część 1

Biblioteczka czesc1

Zofia Mrzewińska
O psach mądrze, prosto i z wielkim uczuciem.

Nasz dział Biblioteka wreszcie doczekał się pierwszego wpisu. W cyklu "Podręczna biblioteczka" chcemy dzielić się z Wami naszymi ulubionymi książkami dotyczącymi psów, ich zachowania, szkolenia, wychowania, wyboru, ras. Chcielibyśmy te,ż abyście współtworzyli z nami ten dział  - dlatego zachęcamy - jeśli macie swoje ulubione, godne polecenia ksiązki - napiszcie ich recenzję i prześlijcie do nas na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. koniecznie tytułując mail "Podręczna biblioteczka".

Pierwszą "półkę" w naszej wirtualnej bibliotece chcemy poświęcić autorce polskiej, wybitnej szkoleniowiec, która potrafi pisać o psach mądrze, ciepło i z wielkim sercem - Zofii Mrzewińskiej.

Zofia-Mrzewinska

Zofia Mrzewińska jest jednym z członków-założycieli Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami "STORAT" zarejestrowanego w Rzeszowie, instruktorem szkolenia psów Związku Kynologicznego w Polsce oraz międzynarodowym sędzią kynologicznym prób pracy i charakteru psów. Jest również autorką popularnych poradników o szkoleniu psów.
Książki pani Zofii napisane są w sposób bardzo przystępny i prosty, a zarazem bardzo mądry. Autorka dzieli się z nami swoją przebogatą wiedzą na temat psów i ich zachowań, nauki i wychowania. Według mnie są to pozycje obowiązkowe w domowej biblioteczce. Polecam je szczególnie osobom po raz pierwszy sięgającym po książki na temat psów i szukającym podstawowej, jasno przekazanej wiedzy o wychowaniu i wspólnym życiu z czworonogiem.

Po-obu-koncach-smyczy

„Po obu końcach smyczy”
[wydawnictwo Egros, styczeń 1998]

Jak pies widzi świat? Jakiego psa wybrać? Jak nauczyć psa czystości? Czy oddać na tresurę? Pies w mieście - odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w tej książce, napisanej z myślą o tych wszystkich, którzy zastanawiają się nad tym, czy zakup psa jest rzeczywiście dobrym pomysłem. Autorka pomoże nam rozwiać wszystkie wątpliwości oraz przeprowadzi przez pierwsze tygodnie psa w domu - od nauki toalety przez pozostawianie psa samego w mieszkaniu po wspólne spacery.

Jak-rozmawiac-z-psem

„Jak rozmawiać z psem. Tajniki szkolenia”
[wydawnictwo Egros, październik 2001]

Książka uczy, jak rozmawiać z psem, jak wychować go na towarzysza człowieka, zdolnego zrozumieć, czego oczekujesz, podporządkowanym bez przymusu. Nauczy jak pies może żyć w ludzkim świecie bez strachu, kolczatki, kagańca i krzyku. Książka ta zawiera cenne informacje dla przyszłych właścicieli psów, a także dla tych co je już mają. Pomaga odpowiednio według potrzeb wychować zwierzę, mówi co należy robić, gdy pies nas nie słucha, a także dementuje różne mity o tych stworzeniach. Jest bardzo przydatna podczas tresowania czworonoga i pozwala uniknąć wielu podstawowych błędów przy jego wychowaniu.

Psim-zdaniem

„Psim zdaniem”
[wydawnictwo Egros, marzec 2006]

"Psim zdaniem" to lekka i przyjemna, i co najważniejsze pouczająca lektura. Tym razem nie tylko o szkoleniu jako takim, co o tym jak to pies postrzega nas, ludzi, i nasze zachowanie wobec niego. Zasady szkolenia, ukazane tym razem w nietypowy sposób - oczami naszego czworonoga. Co pies lubi, czego nie, jak mamy go tresować, aby obie strony były zadowolone. Autorka wykorzystuje własne doświadczenie w tresurze psa począwszy od jego pierwszych dni w nowym domu. Wspólna nauka i szkolenie doprowadziła psa do zajęcia drugiego miejsca na Pierwszych Mistrzostwach Polski Psów Towarzyszących.

Z-kluczem-do-psa

„Z kluczem do psa”

Jest to jedna z tych książek o szkoleniu, w którym pies jest zdecydowanie ważniejszy od szkolenia. Chciałoby się rzec – jest podmiotem (wręcz lirycznym), a nie jedynie narzędziem do osiągniecia celu szkolenia. Dla oso© stawiających pierwsze wspólne kroki z czterema łapami jest to nieoceniana pomoc w poznawaniu własnego psa i jego codziennym wychowaniu. Druga część książki – codzienne zapiski z życia Raszki, suni owczarka belgijskiego pai Zofii – są niezwykle pięknym przykładem poznawania się nawzajem i porozumiewania człowiek-pies na różnych poziomach.

sam-wychowasz-swojego-psa

„Sam wychowasz swojego psa” (wraz z Bogusławem Górnym)
[wydawnictwo Multico, styczeń 2007]

Pozytywny sposób szkolenia, wzmacniający więzy przyjaźni, bez kolczatki i bez krzyku, zajmujący, skuteczny i łatwy - opisany krok po kroku. Książka zawiera wskazówki, ćwiczenia, opisy sposobów chwalenia i nagradzania, dzięki którym o wiele łatwiej będzie osobie niedoświadczonej wychować swojego psa. To zarówno opis pracy z ośmiotygodniowym szczenięciem jak i z psem już dorosłym. Bo na naukę nigdy nie jest za późno.

przygotowała Ina (26.02.2013)

Opisy książek zaczerpnęłam ze stron:
www.lubimyczytac.pl
www.galaktyka.com.pl