Sterylizacja. Fakty i mity.

Amelka male3


Sterylizacja.
Tak jak wiele osób, tak wiele opinii, pogłosek i mitów w tym jakże ważnym temacie.

 

 

 

 

Zapraszam Cię czytelniku na spacer po dowolnym schronisku. Rozejrzyj się. Widzisz tego zmarzniętego pitbulla w kącie? Tak, tego w boksie tuż przy tym smutnym owczarku. Nie, nie, na lewo od tego schorowanego labradora. Wiele z tych jakże przykrych historii nie musiałoby mieć miejsca gdybyśmy nie wahali się sterylizować swoich podopiecznych. Nie chcemy twierdzić ,że ten zabieg jest rozwiązaniem wszystkich problemów w kwestii bezdomności zwierząt, bo tak nie jest, aczkolwiek jest to początek. Jest to pierwszy krok na drodze do poprawy sytuacji.

Mój pies będzie nieszczęśliwy po sterylizacji.

Pierwsza rzecz z której musimy zdać sobie sprawę dla dobra naszego pupila to to, że pies nie jest człowiekiem. To podstawa do tego, aby stać się lepszym, bardziej odpowiedzialnym właścicielem.
Twój pies nie myśli tak jak Ty, nie posiada planów matrymonialnych.  Amelia, Beza, Paddy czy Hawa nie myślą o zakładaniu rodziny, nie planują posiadania stałego, kochającego partnera i gromady uroczych szczeniaczków, które będą mogli wychować na dobre, ułożone i odpowiedzialne psy. Naszymi czworonogami kieruje instynkt, który każe im zadbać o ciągłość gatunku. Nie ma w tym wielkiej filozofii ani dalekosiężnych planów. Twój pies nie dostanie depresji ponieważ „nie jest już prawdziwym facetem macho”, a Twoja suczka nie przestanie czuć się „prawdziwą kobietą”. Atrybuty ich seksualności są tylko środkami do przedłużenia linii. Nasze zwierzaki nie są takie jak my. Nie uprawiają seksu dla przyjemności.

Ciekawy fakt #1
W samych Stanach Zjednoczonych podatnicy przeznaczają rocznie miliard dolarów na wyłapywanie, przetrzymywanie w schroniskach i usypianie bezdomnych zwierząt. Gdyby chociaż 5% tej kwoty zostało zainwestowane w programy sterylizacyjne, można by otworzyć 250 tanich klinik w całym kraju, które byłyby w stanie wysterylizować 4 miliony zwierząt każdego roku!*

Nie wysterylizuję swojego psa, bo chcę mieć szczeniaczki.

Zdarza się również takie podejście. Wyjaśnijmy jedną podstawową rzecz. Posiadanie całego miotu szczeniąt można określić wieloma mianami, żadne z nich nie jest nawet blisko określeń typu „słodko” i „uroczo”. Szczeniaki wymagają ciągłej uwagi opiekuna. Szczepienia, badania, karmienie to tylko początek „rozrywek”, które na nas czekają. Szczeniaki generują wydatki. Jesteś pewien, że stać Cię na takie koszty? Uwierzcie na słowo, że gromada psich osesków, które radośnie taranują wszystko w zasięgu wzroku i nosa, skutecznie osusza nawet najbardziej zasobne źródełka.
A więc udało Ci się, masz swoje śliczne młode, wszystkie zaszczepione, wykarmione i zadbane. W tym momencie najprawdopodobniej jesteś już na skraju załamania nerwowego.Czas na szukanie domu. Jesteś w stanie zapewnić dom każdemu ze swoich szczeniaków, znaleźć im ODPOWIEDZIALNYCH właścicieli? Co zrobisz, jeśli okaże się, że Twoi znajomi, którzy tak zachwycali się nimi i koniecznie chcieli „tego ślicznego czarnuszka” nagle stwierdzą, że niestety w tym momencie nie mogą sobie pozwolić na psa? To pytania, które musisz sobie zadać, na które musisz znać odpowiedź.

Ciekawy fakt #2
W 6 lat suka oraz jej potomstwo mogą łącznie spłodzić około 67000 młodych. Nie, to nie literówka, tam naprawdę są trzy zera.

Chcę aby mój pies żył w zgodzie z naturą.

To ciekawe spostrzeżenie. Wynikało by z niego, że zwierzęta, mimo że żyją w dzikich ostępach, przynajmniej dwa razy dziennie magicznie otrzymują miski z jedzeniem, a po posiłku całe stada odpoczywają przy wodopoju, na dziko rosnących kanapach. Będąc jednak poważnym, życie w zgodzie z naturą z perspektywy zwierząt, oznacza wieczną walkę o przetrwanie. Walka ta zaczyna się już od urodzenia. Tylko najsilniejsze młode z miotu przeżyją. Te którym uda się ta sztuka, już zawsze będą musiały wykazywać się sprytem, siłą i zdecydowaniem by przetrwać kolejny dzień. Jedno nieudane polowanie może oznaczać śmierć. Tak samo jak większość chorób. Nasze psy nie żyją w zgodzie z naturą. Udomowiliśmy je, zaczeliśmy traktować jak członków rodziny. Daliśmy im ciepły dom, posiłek i miłość. Tym samym wzieliśmy na siebie ogromną odpowiedzialność. Zabieg sterylizacji powinien być częścią tej odpowiedzialności.

Ciekawy fakt #3
Każdego dnia w USA rodzi się 10 000 osób. W tym samym czasie, na świat przychodzi 70 000 szczeniaków i kociaków. Jeśli ta zależność się utrzyma, nigdy nie będzie wystarczającej ilości domów dla bezdomnych zwierząt.

Umiem dobrze przypilnować swojego psa, więc nie ma potrzeby go sterylizować.

Masz suczkę, która bezbłędnie idzie przy Twojej nodze? Samca, który zawsze wraca na przywołanie? W 99 przypadkach na 100. Ale nagle zza węgła wyskakuje podrostek z petardą, którą radośnie rzuca tuż obok naszej księżniczki lub księcia. Psina nagle spina się, ciągnie mocno, wyrywa się i w pełnej panice biegnie, gdzie łapy ją poniosą. Nie reaguje na komendy, nie reaguje na krzyki. Oczywiście nasz pies jest zachipowany, poza tym mamy internet, Facebooka i inne gadżety, więc po najdalej tygodniu odnajdujemy swoją biedną zgubę. I wszystko wraca do normy. Czas mija radośnie, ale nagle sunia robi się dziwnie leniwa i też jakby na wadze przybierała. Werdykt weterynarza – ciąża. No i pytanie, co teraz? Jeśli mamy samca, nie zauważymy nic niepokojącego. Choć otwartym pozostaje pytanie, czy w czasie gdy uciekł, nie spotkał suczki z cieczką.
Jest mnóstwo sytuacji, których po prostu nie jesteśmy w stanie przewidzieć, dlatego też warto się zabezpieczyć. Bo 99% to wciąż nie jest 100% pewności.

Ciekawy fakt #4
W ciągu całego życia niewysterylizowana suczka może mieć około 100 szczeniaków, pies może spłodzić tysiące.

Bardzo kocham swojego psa, chcę mieć po nim szczeniaka, ponieważ będzie taki jak on.

Jeśli chodzi o kopię Twojego ukochanego pupila, to musisz pamiętać, że szczeniak po nim odziedziczy tylko 50% materiału genetycznego Twojego ulubieńca. Wynika z tego, że owszem, będzie miał trochę jego cech, ale nigdy nie będzie dokładnie taki sam. Nie jesteś w stanie określić, które z cech przejdą na potomstwo, nie wiesz nawet czy będą to te dobre cechy. Tak naprawdę masz zdecydowanie większe szanse dobrać psa pasującego charakterem do Ciebie, lub podobnego do Twojego pupila, w schronisku, bądź przez fundację.

Ciekawy fakt #5
Każdego roku do schronisk trafiają miliony zwierząt. Więcej niż połowa z nich zostaje uśpiona, ponieważ schroniska są przepełnione, a one nie mogą znaleźć domu.

Mój pies zacznie tyć po zabiegu.

Owszem, istnieje szansa, że pies po zabiegu sterylizacji zacznie przybierać na wadze.
Jednakże nie jest to tylko kwestia sterylizacji. Zwierzęta są kastrowane w momencie osiągnięcia dojrzałości, tak więc ich organizm naturalnie zaczyna trochę zwalniać. Powoli kończą się szaleństwa, skakania po dowolnych powierzchniach tak poziomych jak i pionowych. Nawet niesterylizowane psy zazwyczaj w tym okresie zaczynają przybierać na wadze. Nie jest to nic dziwnego czy niecodziennego, my też zazwyczaj w młodości jesteśmy zdecydowanie bardziej aktywni, uprawiamy sporty, uganiamy się za dziewczynami i chłopakami, jesteśmy w ciągłym ruchu. Jednak wraz z upływem kolejnych lat kanapa staje się bardziej pociągająca, a perspektywa całonocnych szaleństw nie kusi tak jak kiedyś.
Jeśli zauważysz, że Twoj pies zaczyna tyć ponad normę są dwa bardzo proste rozwiązania. Zmniejszanie ilości pokarmu, oraz zwiększona ilość ruchu (ach, te noworoczne karnety na siłownię).

Ciekawy fakt #6
W samym Los Angeles, każdego dnia usypia się przeciętnie 200 psów. Tak, mówimy o tylko jednym stanie.

Sterylizacja jest droga.

Różne są ceny sterylizacji, w zależności od wieku, gatunku, wagi i stanu zdrowia psa. Warto jest rozejrzeć się po okolicy, zwłaszcza gdzieś poza dużymi miastami, bo często tam właśnie ceny są niższe. Koszt wysterylizowania suki, waha się od 200 do 500 zł, natomiast psa w granicach 100 – 300 zł. Ceny te mogą być wyższe jeśli pies jest chory, w kiepskiej kondycji, bądź stary. Wtedy muszą być podjęte dodatkowe środki ostrożności, ponieważ zabieg jest bardziej ryzykowny. Jest to wciąż jednak niewielka cena za spokój i pewność oraz zdecydowany krok w stronę zmniejszenia ilości bezdomnych psów na świecie.

Ciekawy fakt #7
Koszt utrzymania ciężarnej suki będzie prawdopodbnie zdecydowanie większy niż zabiegu sterylizacji.

Mógłbym nieco dorobić na sprzedaży szczeniąt.

Ustawa o ochronie praw zwierząt, nowelizacja z dnia 01.01.2012 r.:
Art. 10a.
2. Zabrania się rozmnażania psów i kotów w celach zarobkowych.
6. Zakaz o którym mowa w ust. 2, nie dotyczy hodowli zwierząt zarejestrowanych w ogólnokrajowych organizacjach społecznych, których statutowym celem jest działalność związana z hodowlą rasowych psów i kotów.

Ujmując to nieco prościej, dopóki nie jesteśmy zarejestrowani jako hodowcy i nie prowadzimy oficjalnej hodowli, proceder rozmnażania zwierząt na sprzedaż jest nielegalny, a co za tym idzie, również karalny.
 
Przedłuż życie swojego pupila!
Jeśli wciąż masz wątpliwości, mamy nadzieję, że te kilka faktów je ostatecznie rozwieje:

Nowotwór gruczołu mlekowego.
Przy bardzo wczesnej sterylizacji swojej suczki, masz prawie 100% pewności, iż nie zachoruje ona na tą niezwykle groźną chorobę. Czym starsza jest Twoja sunia, tym mniejsza skuteczność tego sposobu. Dlatego też warto rozpatrzyć umówienie się na wizytę do weterynarza, od razu po osiągnięciu przez Twoją pociechę dojrzałości płciowej.
Ciąża urojona
Przypadłość może nie tak groźna jak nowotwór, aczkolwiek uciążliwa tak dla suczki, jak i jej właściciela. Sterylizacja całkowicie eliminuje ten problem.
Ropomacicze
Jest to niezwykle groźna choroba, która niestety jest również często śmiertelna. Tym bardziej, że często ciężko jest ją wykryć na czas. Każda suka, bez względu na swój wiek, dotychczasowy stan zdrowotny i kondycję, jest nią zagrożona. W większości przypadków jedynym ratunkiem jest sterylizacja. Jednakże zabieg ten jest też wtedy zdecydowanie trudniejszy i niesie za sobą duże ryzyko, gdyż organizm zwierzęcia jest osłabiony. Sterylizacja jest za to świetną profilaktyką, ponieważ macica suczki jest usuwana, w związku z czym ropomacicze nie ma się gdzie rozwinąć.
Nowotwory układu płciowego i schorzenia prostaty
Samce również narażone są na wiele schorzeń, związanych z układem płciowym. Zabieg kastracji zapobiega wystąpieniu takich problemów w przyszłości.

Niektórzy sądzą, że zabieg sterylizacji jest nienaturalny i okrutny. Zastanówmy się jednak, czy usypianie szczeniąt i dorzucanie kolejnych psiaków do schronisk, nie jest okrutniejsze.

*Jak zapewne zauważyliście, korzystaliśmy z danych pochodzących ze schronisk w USA.
Tak się niestety składa, że wygląda na to iż w Polsce nikt nie prowadzi takich statystyk, a jeśli robi to, to nie są one udostępniane. Niektóre schroniska podają pewne dane, to jednak za mało, żeby móc coś z tego stworzyć.Jednak te fakty, które udało mi się znaleźć nieźle obrazują sytuację, a o to właśnie chodzi.

 

 
Polish (Poland)Norsk bokmål (Norway)English (United Kingdom)