Klatka kennelowa - jak z niej korzystać?

kennel klatka 5

 

 

Klatka kennelowa, nazywana też kennel klatką. Temat , który wzbudza wiele emocji, wątpliwości i pytań.

Wielu osobom kojarzy się z bezradnością wychowawczą, sposobem na zbyt łatwe rozwiązywanie problemów kosztem psa, a wręcz złym traktowaniem zwierzęcia przez wielogodzinne zamykanie go w małym więzieniu. Sprzeciw i wątpliwości biorą się zazwyczaj z braku wiedzy na temat użytkowania klatki kennelowej , często z obserwacji złego jej wykorzystania i chyba też z podstawowych skojarzeń z klatką. Że w klatce psa się zamyka, najczęściej za karę. Tymczasem prawda jest zdecydowanie inna. Kennel klatka (nazywana dalej KK) to nie tylko doskonałe narzędzie do pracy z psem ale i miejsce, które przy prawidłowym postępowaniu stanie się dla psa jego ulubionym, bezpiecznym schronieniem.

Po co w ogóle używać klatki kenelowej?

KK bywa pomocna w wielu aspektach pracy z psem. Najważniejsze z nich to praca z psem niszczącym pod nieobecność domowników oraz z psem, który ma spore trudności w wyciszaniu się. W niektórych przypadkach KK przydaje się tez do nauki czystości u szczeniąt oraz podczas procesu wprowadzania do domu nowego psa, kiedy już mamy innego. Warto też przyzwyczaić psa do KK na okoliczność używania jej podczas transportu, okresu rekonwalescencji po operacji, wystaw, pobytów wakacyjnych w hotelach itp. Niezależnie do czego będziemy KK używać, najważniejsze są dwie rzeczy – odpowiednie dopasowanie klatki do psa oraz prawidłowy proces przyzwyczajania psa do niej, niezależnie czy jest to szczenię czy pies dorosły.

Wybór klatki kenelowej

Na rynku dostępne są klatki wykonane z różnego materiału – metalowe, druciane, z tworzywa, drewniane. Ważne jest aby klatka była solidnie wykonana i nie miała żadnych ostrych elementów o które można się zranić. Jej wielkość dopasowujemy do rozmiarów naszego psa! Nawet wtedy, gdy kupujemy klatkę dla szczeniaka, jej wielkość powinna być dobrana do wymiarów osobnika dorosłego. No chyba, że opływamy w dostatki i liczymy się z tym, że po pół roku czy roku klatkę będziemy wymieniać.
Klatkę z metalowych cienkich prętów warto wybrać dla psa, który lubi obserwować i denerwuje go odcinanie od świata zewnętrznego. Dla odmiany zabudowana klatka z tworzywa przyda się dla psa u którego będziemy redukować stres i go wyciszać, tak aby mógł się w niej schować i odciąć od świata.

kennel klatka przyklady 

Przyzwyczajanie psa do klatki kenelowej

Proces przyzwyczajania psa do KK jest bardzo ważny i niezwykle istotne jest to, aby nie popełnić w jego trakcie żadnych błędów wynikających z pośpiechu, niecierpliwości czy niewiedzy. Najważniejsze są dwie rzeczy – NIE wolno psa w KK zamykać za karę i NIE wolno zmuszać go siłą do wejścia do klatki (ani też siłą z niej wyciągać).
KK stawiamy na miejscu posłania lub obok niego. Klatka zawsze jest otwarta, a do środka wkładamy posłanie / koc, które pies już zna. Później klatkę możemy przestawić, ale ważne jest by początkowo stała w miejscu, które pies lubi i w którym przebywa.
Pierwszy etap pracy to wspólne zabawy z psem w pobliżu i w środku klatki. Warto psa zachęcać do wejścia za pomocą zabawek (przydatne będą nowe, przez co bardziej atrakcyjne) i smakołyków. Na tym etapie nie wolno zamykać klatki, pies powinien móc swobodnie do niej wchodzić i z niej wychodzić.
Podczas dalszej pracy zaczynamy psa uczyć wykonywania komendy, po której ma wejść do środka KK. Może to być komenda „na miejsce”, „do środka” itd. Prawidłową reakcję nagradzamy, brak współpracy ignorujemy i do ćwiczeń wracamy po chwili. Podczas pracy ze szczeniakiem warto pamiętać, że maluchy szybko się męczą i nużą i dlatego warto ćwiczyć w rytmie „krótko ale za to często”. Przy niektórych psach sprawdza się też opcja przeniesienia miejsca posiłków właśnie do klatki.

Zabawa i praca z psem przy otwartej stale klatce powinna trwać parę dni. Kiedy uznamy, że pies bez problemu wchodzi i zostaje w środku, możemy zacząć zamykać klatkę. Na początku na dosłownie parę minut. Ważne jest aby w tym czasie pies nie tracił nas z oczu. Spokojny pobyt w środku nagradzamy smakołykiem. Czas zamknięcia stopniowo przedłużamy. Ważne jest, aby nie wypuszczać psa na zewnątrz w momencie, kiedy zaczyna się tego domagać. Niestety trzeba to przeczekać i wypuścić psa, kiedy się uspokoi. W przypadku szczeniaków, bardzo możliwe jest że maluch zacznie popłakiwać – wtedy też trzeba poczekać aż się uspokoi. Nie można dopuścić do sytuacji, kiedy pies będzie wiedział, że swoim niespokojnym zachowaniem wymusi na opiekunie otwarcie klatki.
Treningi z zamykaniem w KK warto wdrażać w sytuacjach, kiedy pies i tak ma zaplanowany odpoczynek. Czyli np. po karmieniu albo co jest jeszcze lepsze – po intensywnym spacerze. Sprawdza się też danie psu ulubionego przysmaku typu suszone mięso czy kość – wtedy zajmie się obgryzaniem i nie będzie się skupiał na samej klatce.
Czas zamknięcia stopniowo wydłużamy, zaczynamy też wychodzić z pokoju w którym jest klatka i znikać psu z oczu. Obserwacja zachowania psa da nam odpowiedź czy jest już gotów do pozostania w klatce pod nasza nieobecność czy nadal potrzebuje jeszcze czasu i ćwiczeń.

Dobrze przeprowadzony proces nauki korzystania z KK często kończy się tym, że pies klatkę zaczyna traktować jak swoje posłanie i korzysta z niej również wtedy kiedy on sam tego chce.

kennel klatka 1

Przebywanie psa w klatkce kenelowej

Dorosły pies może być pozostawiony w klatce nawet i na 7-8 godzin. Ale musi mieć wtedy dostęp do wody, w naczyniu umieszczonym tak, aby woda się nie wylała. Klatka musi mieć takie wymiary, że może się w niej swobodnie położyć, wstać, obrócić. Warto zostawić mu tez ulubione zabawki lub gryzaki. No i oczywiście zamknięcie powinien poprzedzić solidny spacer na którym pies nie tylko załatwi wszystkie swoje potrzeby, ale i wybiega się na maxa. Jednakże starajmy się aby poza wyjątkowymi sytuacjami pobyt psa w KK nie był aż tak długi.
Szczeniak w klatce nie powinien przebywać dłużej niż 2-3 godziny. Głównie z powodu częstszej potrzeby załatwiania się.

Klatka ma być dla psa schronieniem i miejscem, które redukuje stres, dlatego ważne jest aby stała w miejscu zacisznym i takim, w którym pies lubi przebywać. Pamiętajmy, że pies w niej zamknięty nie może zmienić miejsca pobytu i dlatego KK nie może stać tam, gdzie coś może mu przeszkadzać i go denerwować - telewizor, często przechodzący ludzie (np. korytarz), głośno bawiące się dzieci. W przypadku klatek metalowych warto czasem część ścian zakryć z wierzchu materiałem, aby stworzyć psu komfort izolacji od otoczenia.

kennel klatka 6

Kiedy używamy klatki kenelowej?

KK jest przydatna w oczywistych sytuacjach takich jak podróż samochodem, pobyt w hotelu, pobyt w klinice weterynaryjnej, okres rekonwalescencji po chorobie lub operacji (np. jako ograniczenie ruchu po zabiegach ortopedycznych), potrzeba odseparowania psa od innego zwierzęcia (np. pies i sunia w cieczce w jednym domu).

kennel klatka 2 kennel klatka 3

Poza tym KK można wykorzystywać do nauki czystości u szczeniąt. Pies nie lubi załatwiać się w miejscu w którym śpi i się bawi, dlatego też podczas pobytu w KK szczeniak powinien bardziej panować nad swoich pęcherzem. Pamiętajmy tylko, że najpierw musi być do KK prawidłowy przyzwyczajony oraz, że okres zamknięcia w niej nie może być dłuższy niż 2-3 godziny i że przed zamknięciem maluch musi pozałatwiać swoje potrzeby.

kennel klatka 4

KK jest bardzo przydatna, kiedy w naszym domu pojawia się inny zwierzęcy domownik. Nie zawsze od razu dwa psy (lub pies i kot) się zaprzyjaźnią i trzeba trochę czasu aby sytuacja była opanowana. Kiedy warunki mieszkaniowe nie pozwalają na bezpieczne odizolowanie zwierząt, zamknięcie jednego z nich w KK znacznie ułatwia sytuację i zapobiega niebezpiecznym wydarzeniom.

KK będzie przydatnym narzędziem, które uchroni nas przez zniszczeniem mieszkania w okresie wymiany zębów u szczeniąt i okresu dorastania, kiedy psy rozpiera energia. To zazwyczaj okres paru miesięcy, do roku i jeśli mamy mocno zaawansowanego „dekoratora wnętrz” warto z KK korzystać, również ze względu na jego bezpieczeństwo.

Bardzo ważne zadanie KK ma w pracy z psami niszczącymi na tle nerwowym i okazującymi lęk separacyjny. W takich sytuacjach ważna jest konsultacja ze szkoleniowcem lub behawiorystą, aby określić dokładnie co leży u podstaw niepokojących zachowań naszego psa. Zależnie od sytuacji zaleci on określone korzystanie z klatki, na takich zasadach aby psu jak najbardziej pomóc. Generalna zasada jest taka, że KK ma psu dać szansę na wyciszenie się, zredukowanie zewnętrznych bodźców do minimum, a przez to redukcję poziomu stresu. W przypadku zaawansowanych działań niszczycielskich, chroni tez psa przed samym sobą, samookaleczeniem się lub zjedzeniem niebezpiecznego przedmiotu. W takich sytuacjach ważny jest tez wybór KK – najlepiej sprawdzają się kontenery lotnicze, jako najbardziej zamknięte, najsolidniejsze i zbudowane z jak najmniejszej ilości elementów.

PAMIETAJ – podczas pracy z psem z lękiem separacyjnym lub innymi zachowaniami na tle nerwowym, ważne jest aby pracować na całym spektrum możliwości (uregulowanie zasad, treningi, leki, ćwiczenia i KK) pod opieką fachowca. Samo zamykanie psa w klatce nie rozwiąże naszych i jego problemów, a wręcz może je pogłębić.

Nie bójmy się korzystać z kennel klatki. Dobrze wykorzystywana pozwoli w różnych okresach naszego życia rozwiązać wiele problemów, zarówno naszych jak i naszego psa. Dla wielu psów jest ulubionym miejscem odpoczynku. A aby tak się stało, wystarczy mądrze postępować i przestrzegać podstawowych zasad w czasie nauki jak i późniejszego używania klatki. NIGDY nie róbmy nic na siłę, NIGDY psa nie zmuszajmy do przebywania w klatce, nie zostawiajmy go w niej codziennie na wiele godzin. KK ma być narzędziem wspomagającym nasze wspólne funkcjonowanie z psem, NIGDY nie może być zaś stosowana jako natychmiastowe, bezmyślne rozwiązanie problemu.

Ten artykuł ma za zadanie przybliżenie tematu korzystania z kennel klatki. Jeśli nie znalazłaś w nim wystarczających informacji (np. rozbudowanego info z zakresu dokładnego przebiegu szolenia), warto poszukać dodatkowych w internecie lub zapytać, np. na naszym fundacyjnym forum.

Ina
24.11.2014

 

 

 

 

 
Polish (Poland)Norsk bokmål (Norway)English (United Kingdom)